Cine va castiga intalnirea?
Home | Extern | Paris: Tsonga l-a invins pe Isner

Paris: Tsonga l-a invins pe Isner

image

Dupa ce a salvat trei mingi de meci contra lui John Isner, Jo-Wilfried Tsonga s-a calificat in finala Mastersului de la Paris-Bercy, francezul impunandu-se dupa o partida electrizanta (7-3 in tie-break-ul setului decisiv). In marea finala de la Paris Masters, francezul se va duela cu Roger Federer.

Meciul dintre Tsonga si Isner a fost unul echilibrat, elocvent in acest sens fiind faptul ca a fost inregistrat un singur break de-a lungul partidei. Americanul a castigat primul set cu 6-3, in timp ce urmatoarele doua i-au revenit francezului la tie-break (la 1 si la 3).

Punctul culminant al semifinalei s-a inregistrat in setul trei, la scorul de 6-5 pentru Isner. Americanul a avut trei mingi de meci, dar Tsonga a reusit sa revina de fiecare data.

Tsonga s-a impus la Paris-Bercy in anul 2008, in timp ce Roger Federer (adversarul din ultimul act) nu a reusit sa castige pana in acest moment competitia gazduita de capitala Frantei.

Finala dintre Tsonga si Federer se va desfasura duminica, de la ora 16.00 (ora Romaniei) si va fi transmisa live pe Digi Sport 2.

sursa: hotnews.ro

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying: